Tarih: 30 Ekim 2015 Cuma | 15:38:43

Sürücüsüz arabalar gün geçtikçe gelişirken, Yamaha sır gibi sakladığı robot sürücüsünü Tokyo Motor Show'da ortaya çıkardı.
Yayınlanan tanıtım videosunda Motobot, Yamaha’nın 1000 cc’lik R1M motorunu sürüyor. Normalde robotları artık pek alanda görmeye başlasak da,  aynı insanlar gibi motor süren bir robotu gerçekten görmemiştik. Yamaha motosiklet ve robotik teknolojisinin kalbi olan AR-GE çalışmalarıyla ortaya çıkan bu insansı (hümanoid) robot, normal sayılabilecek bir motoru sürebiliyor. Deneme amaçlı olan modelde sağa sola devrilmeyi engellemek için tekerler de kullanılmış. Robot aynı insan gibi gaz elciğini kullanabiliyor ya da denge kurabiliyor. Motobot hakkında şimdilik çok bilgi sahibi değiliz, fakat yapılan kısa basın açıklamasında, “motosikleti kontrol etmekte gereken kompleks hareketler özellikle yüksek hızlarda yüksek doğrulukla çalışan kontrol sistemleri gerektiriyor,” deniyor.
Bu deneylerin amacı, artık arabalarda gördüğümüz yarı otomatik sürücü destek sistemlerinin, motorlarda denenerek güvenliğin arttırılması olarak belirtiliyor. Yamaha bu deneylerden kazandığı teknik bilgileri teknolojisinin temeline oturtarak, sürücü güvenliğini ve destek sistemlerini geliştirerek, sektörde öncü olmayı hedefliyor. Artan güvenlik ve otonom sistemlerin geliştirilmesi motosikletler için farklı bir geleceğe kapılarını açabilir. 
https://www.youtube.com/watch?v=4asCK8yamb0

Son Gelişmeler
Başa Dön