Tarih: 12 Mayıs 2015 Salı | 10:13:28

Cisco ve Vodafone Türkiye işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Bilişimde Kızlar Günü’, bilişim alanında çalışmak isteyen genç kızlar için önemli bir ilham kaynağı oldu. Birleşmiş Milletler tarafından bir çok ülkede eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlik Türkiye’de Cisco ve Vodafone Türkiye işbirliği ile gerçekleştirildi.

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen etkinlik,  yaşları 13 ile18 arasında değişen kız öğrencilerin bilişim sektöründeki kariyer fırsatlarını daha yakından tanımalarını ve kariyer rotalarını çizerken teknoloji, bilim, mühendislik ve matematik gibi alanlara yönelmelerini amaçlıyor.

Etkinliğe katılan genç kızlar bir gün boyunca teknolojinin hayatlarında yaratabileceği farkı uzmanlardan dinleyerek, sorularına cevap buldu. Cisco, bu yılki etkinlik kapsamında 50 ülkedeki 80 ofisinde kız öğrencileri ağırladı. Bu yıl Türkiye’den farklı teknik liselerden 70 kız öğrencinin katıldığı Bilişimde Kızlar Günü’nün ev sahipliğini Vodafone Türkiye üstlendi.

Cisco ve Vodafone Türkiye’deki deneyimli kadın yöneticilerle tanışma fırsatı bulan genç kızlar, sektördeki heyecan verici iş fırsatları ve gelişmeler hakkında ilk ağızdan bilgi aldı.

Sektörde daha çok kadına ihtiyaç var

Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Cisco Türkiye Pazarlama Müdürü Özlem Çalışkan “Her şeyin interneti 21. yüzyılı şekillendirip, dev bir ekonomi oluştururken, Cisco olarak bu ekosistemin ihtiyacı olan yetenek havuzuna destek olmayı çok önemsiyoruz. Genç kızlarımızı küresel olarak desteklemekten gurur duyuyoruz.  Eğer, genç kızlarımız sektörde onları bekleyen farklı iş fırsatları hakkında daha iyi bilgilendirilirse çok daha fazla kadın, bilişimde kariyer yapmayı tercih edecektir” dedi.

“Ev Sahipliği Yapmaktan Mutluluk Duyuyoruz”

Kadının ekonomiye katılımının teşvik edilmesine olan ihtiyacı açık ve net bir şekilde gördüklerini bu nedenle sektöre büyük sorumluluk düştüğüne inandıklarını belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Gizem Keçeci, “Bugün baktığınızda hemen hemen tüm ülkeler ve toplumlar dijital bir dönüşümün eşiğinde. Biz de Vodafone olarak, Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etmek istiyoruz. Bu değişim ve dönüşümde en etkili rolü ise kadınlarımızın üstleneceğine inanıyoruz. Bu nedenle Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında geliştirdiğimiz projelerin odağın da kadınlar var. Hayata geçirdiğimiz ‘Vodafone Önce Kadın Programı’ ile kadınlarımızın bilişim teknolojileri ve özellikle mobil iletişim imkânlarından yararlanarak ekonomik hayata katılmalarına destek veriyoruz. Kadınlarımızın hayatlarının her evresinde Vodafone Türkiye olarak yanlarında yer alıyoruz. Vodafone Türkiye çatısı altında düzenlediğimiz Bilişimde Kızlar Günü etkinliği ile de kız öğrencilerimizi, bilişim ve teknolojiyi kariyer planları arasına almalarına teşvik etmek istiyoruz. Kadın çalışan oranı %23,2 olan telekomünikasyon sektöründe %42 ile sektörün yaklaşık iki katı kadın çalışana sahip bir kurum olarak Bilişimde Kızlar Günü’ne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Rakamlarla İş Hayatında Kadınlar
TÜİK rakamlarına göre, ülkemizde Kasım 2014 döneminde 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı erkeklerde %64,2 iken, kadınlarda yalnızca %26,6 oranında.
OECD ülkeleri genelinde çalışan IT uzmanlarının sadece %20’si kadın.
Fortune 500 şirketlerinin sadece %4,8’inin CEO’su kadın toplam sayı 24’e tekâmül ediyor.
Avrupa Komisyonu rakamlarına göre bilgi ve iletişim teknolojilerinde (ICT) çalışan 7 milyon kişinin sadece %30’a yakını kadın
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yönetici kadın oranı %19 seviyesinde. Uygulama geliştiriciler %10 ve bilişim mezunlarının %20’si kadın.
Bugün her 1000 kadından sadece 29’u bilişim veya ilgili bir alandan mezun oluyor ve sadece 4’ü bilgi ve iletişim teknolojileriyle ilgili bir işe giriyor.

Son Gelişmeler
Başa Dön