Tarih: 17 Haziran 2015 Çarşamba | 14:54:56

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Pakpen Kalite ve Ar-Ge Müdürü Serhat Çiftçi, yaptıkları Ar-Ge çalışmaları neticesinde, kompozit kapı üretiminde organik fiber katkılı plastikleri kullanmaya başladıklarını, bu sayede Türkiye’de ilk defa, tüm materyalleri geri dönüştürülebilir plastikten oluşan kapı ürettiklerini söyledi. Kapı üretiminde yaygın olarak kullanılan kağıt dolgu ve ahşap parçaları geri dönüştürülebilir plastikten üretmeye başladıklarını kaydeden Çiftçi, yeni ürünleriyle, Pakpen’in çevre duyarlılığı doğrultusunda ormanların korunmasına katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Pakpen firmasının  İSO 500 Listesi’nde 203’üncü sırada yer aldıklarını anımsatan Çiftçi Ar-Ge’ye, kaliteye ve yeni ürüne büyük önem verdiklerini söyledi. Çiftçi, özellikle son iki yıl içinde gerçekleştirdikleri en büyük yeniliklerden birinin, Pakboard markasıyla piyasaya sundukları polistren ısı yalıtım levhaları olduğunu kaydetti. Buna göre, yaptıkları Ar-Ge çalışması ile Türkiye’de ilk defa ozon tabakasına zararlı olan HFC gazlarını içermeyen ekstrüde polistren köpük (XPS) üretimi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Çiftçi, şöyle devam etti: “Çevre dostu ürünümüz XPS’in üretimini başarıyla gerçekleştirerek piyasa sunduk. Bununla beraber, gıda işletmelerinin duvar ve tavan kaplamalarında kullanılmak üzere, PVC’den üretilen hijyen panellerini geliştirdik.”
Konuşmasında yaptıkları Ar-Ge çalışmalarıyla, inşaat malzemeleri sektörüne çevre dostu ve uzun ömürlü ürünler kazandırdıklarını belirten Çiftçi, “Örneğin geliştirdiğimiz çevre dostu XPS ürünleri, sektördeki diğer üretici firmalara da örnek teşkil etti. Çalışmalarımız sektörde bu alana hız verilmesine, HFC gazlarının yalıtım sektöründeki kullanımının azalmasına önayak oldu” dedi. Yeni ürünleri organik fiber katkılı plastik kapıların ise, sektörde sıkça kullanılan ahşap malzemelere gerçek bir alternatif olduğunu vurgulayan Çiftçi, şöyle konuştu: “İmza attığımız bu gelişmeyle, kapı sektöründe ahşap kullanımının azalmasına ve ülkemiz ormanlarının korunmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Ayrıca tüm bu yenilikçi ürünler ve Ar-Ge çalışmaları, Pakpen’in sektördeki rekabet gücünün artmasına ve müşterilerimize daha kaliteli ve ucuz ürünleri sunabilmemize katkı sağlıyor.”
Avrupa’da eskiyen binalardan toplanılan PVC kapı ve pencerelerin geri dönüştürülerek sektörde yeniden hammadde olarak kullanıldığına dikkat çeken Çiftçi, Pakpen olarak doğanın korunması ve çevre dostu ürünler konusunda yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Son Gelişmeler
Başa Dön