Tarih: 03 Eylül 2015 Perşembe | 16:02:50

Ameliyatlarda özellikle dikiş yapılamayan alanlarda kullanılan meshler artık Türkiye’de üretilecek. Yeni nesil kompozit meshler ile ameliyat sonrası operasyonlara gerek kalmadan birçok riskin azaltılarak hastaların yaşam kaliteleri yükseltilecek. Türkiye’nin %85 dışa bağımlı olduğu tıbbi cihaz sektörü için önemli bir gelişme.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü (KTE) yürütücülüğünde, TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü (ME), Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Altaylar Medikal işbirliğiyle, alanında ilk yeni nesil kompozit meshler geliştirildi. 2014 yılında başlayan TEYDEB 1505 projesi kapsamında üretilen yerli meshlerin, özellikle fıtık ameliyatlarında kullanılan ve ithal edilen katma değeri yüksek meshlere alternatif olması, yeni nesil çok işlevli fıtık yamaları ithalatını önlemesi öngörülüyor.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimyasal Teknoloji Enstitüsü (KTE) Müdür Yardımcısı ve Başuzman Araştırmacısı Dr. Serdar Sezer’in yürütücülüğünde geliştirilen ürün grupları sayesinde, hem ekstraperitonal hem de intraperitonal uygulamalarda mevcut fıtık yamalarında karşılaşılan komplikasyonları önleyen doku ile uyumlu, biyobozunur, anti-adhezif, antibakteriyel ve kanamayı durdurucu özellikte geliştirilen kompozit ürünler sayesinde, post operatif operasyonlara gerek kalmadan birçok riskin azaltılarak hastaların yaşam kalitelerinin yükseltileceği belirtildi.

Son Gelişmeler
Başa Dön