myChordBook İle Enstruman Öğrenmek Artık Çok Kolay

Yayın Tarihi: 2 Haziran 2015
Yayın Sahibi:Teknoloji Özeti

Bilkent Üniversitesi Cyberpark'ta kurulan Do Major şirketince geliştirilen myChordBook, bir müzik eğitim platformu. Müzisyenlere ve yeni başlayanlara yönelik olan platform şarkı dinlerken farkı enstrümanlarla şarkının nasıl çalınacağını öğretmekte; şarkı, söz ve akor konusunda eğitici içeriklerle birlikte bir çok ek özellik sunmaktadır. myChordBook, kullanıcılarına bir şarkı dinlerken farkı enstrümanlarla şarkının nasıl çalınacağını öğreten bir müzik eğitim platformu. Sahip olduğu YouTube entegrasyonu sayesinde piyasadaki rakiplerinden ayrışıyor. Zira, myChordBook akor-söz kağıtlarını YouTube ile senkronize ediyor ve bu sayede YouTube üzerinden şarkıyı dinlerken sözlerini takip edebiliyorsunuz. Akor ve sözlere tıklayarak şarkı içinde gezinebiliyorsunuz.

Teknoloji Detayı

Bilkent Üniversitesi Cyberpark'ta kurulan Do Major şirketince geliştirilen myChordBook, rekabetçi yönü yüksek bir müzik eğitim platformu. Müzisyenlere ve yeni başlayanlara yönelik olan platform şarkı dinlerken farkı enstrümanlarla şarkının nasıl çalınacağını öğretmekte; şarkı, söz ve akor konusunda eğitici içeriklerle birlikte bir çok ek özellik sunmaktadır.

myChordBook'un sunduğu en temel yenilikler ve özellikler şunlar:
1. Video senkronizasyonu: Tüm şarkıların söz/akor kağıtları şarkının Youtube videosu ile senkronize ediliyor. Böylece kullanıcılar, şarkının orijinalini dinlerken hangi akor ve sözde olduklarını eş zamanlı olarak görebiliyorlar. Aynı zamanda söz ve akorlara tıklayarak da şarkı içerisinde gezinebiliyorlar.
2. Güvenilir içerik: Dünyadaki tüm akor ve söz sitelerindeki içerikler site kullanıcıları tarafından yaratılıyor. Bu da doğru içeriğe ulaşmayı zorlaştırıyor. myChordBook’taki tüm şarkılar en az 3 profesyonel müzisyen tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanıyor.
3. Donanım Kontrol: myChordBook dünyada internet tarayıcısından akıllı enstrümanları kontrol ederek müzik eğitimi veren ilk web sitesi. Site yine Do Major’ün ürettiği Easy Guitar adlı akıllı gitara bağlanabiliyor ve kullanıcıya parmak pozisyonlarını direk kullanıcının gitarı üzerinde gösterebiliyor.
4. Akor defteri oluşturabilme: myChordBook kullanıcılarına kendi playlistlerini oluşturma imkanı vermekte. Kullanıcılar ister site üzerinden ister başka birinin akor defterinden kendi defterine şarkı ekleyebiliyor. Ayrıca tamamen kendine özel şarkı sayfaları da oluşturabiliyor. Kullanıcı şarkı listesine kendi profil sayfasından (www.mychordbook.com/nickname) istediği zaman, istediği yerden ulaşabiliyor.

Uygulama Alanı

Eğitim, müzik ve internet.

Karşılaştırmalı Üstünlükleri

myChordBook’u rakiplerinden ayıran 4 ana özelliği şunlar: 1. Video senkronizasyonu: Tüm şarkıların söz/akor kağıtları şarkının Youtube videosu ile senkronize ediliyor. Böylece kullanıcılar, şarkının orijinalini dinlerken hangi akor ve sözde olduklarını eş zamanlı olarak görebiliyorlar. Aynı zamanda söz ve akorlara tıklayarak da şarkı içerisinde gezinebiliyorlar. 2. Güvenilir içerik: Dünyadaki tüm akor ve söz sitelerindeki içerikler site kullanıcıları tarafından yaratılıyor. Bu da doğru içeriğe ulaşmayı zorlaştırıyor. myChordBook’taki tüm şarkılar en az 3 profesyonel müzisyen tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanıyor. 3. Donanım Kontrol: myChordBook dünyada internet tarayıcısından akıllı enstrümanları kontrol ederek müzik eğitimi veren ilk web sitesi. Site yine Do Major’ün ürettiği Easy Guitar adlı akıllı gitara bağlanabiliyor ve kullanıcıya parmak pozisyonlarını direk kullanıcının gitarı üzerinde gösterebiliyor. 4. Akor defteri oluşturabilme: myChordBook kullanıcılarına kendi playlistlerini oluşturma imkanı vermekte. Kullanıcılar ister site üzerinden ister başka birinin akor defterinden kendi defterine şarkı ekleyebiliyor. Ayrıca tamamen kendine özel şarkı sayfaları da oluşturabiliyor. Kullanıcı şarkı listesine kendi profil sayfasından (www.mychordbook.com/nickname) istediği zaman, istediği yerden ulaşabiliyor.

Korunma Statüsü

Major Ticari Sır Olarak Korunmakta

Transfer Stratejisi

Teknolojiyi Daha da Geliştirmek Üzere Bir Sermaye Ortağı Bulmak

Teknoloji Sahibi/Sahipleri

Giray Songül (Özetle: ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun ve London Business School’dan Yönetim alanında yüksek lisans derecesine sahip. 2011 yılında StarTV de düzenlenen Star Akademi yarışmasında birinci oldu. Bilkent Üniversitesi Cyberpark'ta kurulan Do Major bünyesinde müzik sistemleri geliştiren Songül, herkese müzik yapmayı öğretmek istiyor ve Nisan 214'te yayınlanan bir single sahibi.

Teknoloji Transfer Yetkilisi

Giray SONGÜL

Proje Ekibi

Berker Yaşar (İş Geliştirme) Hakan Çetin (CTO) Tuğçe Gürbulut (Satış*Pazarlama)

Bulunduğu Lokasyon

ankara cyberpark, ANKARA, 06500, Türkiye
Yayınladığı Diğer Teknolojiler
Başa Dön