GEN HARITASI ÇIKARILMIS GIDALARA IYONIZE OLMAYAN (ULTRAVIOLE VE INFRARED) IYONIZE OLAN (GAMA RADYASYON) UYGULAMALARIN ETKISI

Yayın Tarihi: 16 Haziran 2015
Yayın Sahibi:



Teknoloji Özeti

Işınlama gıda endüstrisinde geleneksel yöntemlere alternatif olarak uygulanan işlemlerden biridir. Uv ve infrared uygulamaları gıda endüstrisinde kullanılmaya yakın zamanda başlanacağı tahmin edilmektedir. Etki düzeyleri oldukça fazla olduğu için diğer yöntemlerin yerine geçeceği bildirilmektedir. Özellikle gıda patojenleri üzerine oldukça yüksek etkiye sahip olduğu için gıda güvenliğinin sağlanması için uygulanması gereken yöntemler arasına girmektedir. İyonize radyasyonun etki düzeyi de uygulandığı doza bağlı olarak artmaktadır. Günümüzde genetiği değiştirilmiş gıdalara temkinli yaklaşım söz konusudur. Projemizde bu amaçla gen haritası çıkarılmış gıdalara radyasyonun etkilerini belirlemek amacıyla yazılmıştır. Radyasyonun etkileri belirlenerek ışınlanmış gıdalara olan temkinli yaklaşım irdelenecek ve böylece ışınlamanın yaygınlaşması sağlanacaktır.

Teknoloji Detayı

Uv ve infrared uygulamaları gıda endüstrisinde kullanılmaya yakın zamanda başlanacağı tahmin edilmektedir. Bu çalışmada; UV lambaların gıdalar üzerinde direkt ve indirekt etkileri belirlenmiştir. UV gibi iyonize olmayan radyasyonun bazı gıdalarda kullanıldığında gıdaların bünyesinde herhangi bir değişiklik ve kalıntı meydana gelmediği belirlenmiştir. İyonize radyasyonda ise durum uygulama dozu ile yakından ilgilidir. Bu nedenle iyonize olmayan radyasyonun gıda endüstrisinde güvenle kullanılabilir olduğunun sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte uv lambaların gıdalar üzerinde direkt ve indirekt etkileri belirlenmiş ve bu nedenle uv nin gıdalardaki penetrasyon kabiliyetinin tekrar araştırılması gerektiğinin sonucuna varılmıştır.

Uygulama Alanı

Gıdalarda pastörizasyon ve sterilizasyon uygulamalarında uygulama alanı mevcuttur.

Karşılaştırmalı Üstünlükleri

İlk yatırım maliyeti ve enerji sarfiyatı diğer yöntemlere göre minimumdur.

Korunma Statüsü

Fikri Sınai Mülkiyet Haklarıyla Korunmakta

Transfer Stratejisi

Teknolojiyi Daha da Geliştirmek Üzere Bir Ar-Ge / İmalat Ortağı Bulmak

Teknoloji Sahibi/Sahipleri

Öğr. Gör. Süleyman Gökmen

Teknoloji Transfer Yetkilisi

Öğr. Gör. Süleyman Gökmen

Proje Ekibi

-

Bulunduğu Lokasyon

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Karaman, 70100, Türkiye
Yayınladığı Diğer Teknolojiler
Başa Dön