ÇİFT YÖNLÜ DAHİLİ BEBEK KOLTUĞU

ÇİFT YÖNLÜ DAHİLİ BEBEK KOLTUĞU
Yayın Tarihi: 28 Ekim 2015
Yayın Sahibi:
Teknoloji Kategorisi:Teknoloji Özeti

ÜSİMP Patent Fuarı kapsamındaki bu buluş; genellikle sedan araçların arka koltuk sistemindeki orta kısmın ergonomik bebek koltuğuna dönüştürülmesini amaçlamaktadır. Bu dönüşüm piston ve kilitleme sistemleri ile manuel ve birkaç motor düzeneği eklenerek de otomatik hale dönüştürülebilir...

Teknoloji Detayı

Trakya Teknoloji Transfer Ofisi tarafından transfer edilen bu buluş; genellikle sedan araçların arka koltuk sistemindeki orta kısmın ergonomik bebek koltuğuna dönüştürülmesini amaçlamaktadır. Bu dönüşüm piston ve kilitleme sistemleri ile manuel ve birkaç motor düzeneği eklenerek de otomatik hale dönüştürülebilir. Kullanıcıların harici bir bebek koltuğunu taşımak zorunda kalmadan dahili olarak araçlarında kullanabilecekleri ve sürüş sırasında bebek kontrolünü en üst düzeyde sağlayabilmeleri bir sistem olmayı amaçlamaktadır. Beş nokta emniyet kemerleri ve kilit sistemleri ile harici bebek koltuklarından daha güvenli ve kullanışlı olmayı hedeflemektedir. Her ikisinde de 5 nokta emniyet kemeri mevcut fakat dahili sistemde koltuk mekanizmasına doğrudan entegre olduğundan isofix kemer bağlama sisteminden daha güvenlidir. Harici sistemlerin her koltuğa entegrasyonu olmayarak sadece sağ veya sol tarafta monte ediliyor olması bebek kontrolünü zorlaştırarak sürüş tehlikesi oluşturmaktadır. Bir adet harici koltuk kullanımı sonrası arka koltuğun kullanım hacmi azalarak yolcu konforunu kısıtlamaktadır. Eğer buluşumuz otomasyonlu entegre edilir ise kullanıcı tek düğmeye basarak dönüşümü sağlayarak kullanabilir. Fakat harici sistemde montaj ve demontaj işlemi görülmektedir. Kullanılmayacağı zamanlarda harici koltuğun saklanması problemi doğmakta ve bu durum bagaj hacminde kısıtlamalara neden olmaktadır.

ÜSİMP PATENT FUARINA DAVETLİSİNİZ...
ÜSİMP Patent Fuarı 11-12 Kasım 2015 tarihleri arasında ikili görüşmelerle buluşçuları sanayi ve yatırımcılarla buluşturuyor… ÜSİMP Patent Fuarı kapsamında sanayici ve yatırımcılar ile buluş sahiplerini bir araya getirecek ikili görüşmelerin yapılacağı, buluş sahiplerinin çalışmalarını anlatabileceği aynı zamanda sanayicilerin de taleplerine çözüm sunulabileceği bir platform olacaktır.

USİMP PATENT FUARI HAKKINDA...
Teknoloji Transfer Ofisleri’nin (TTO) teknoloji portföylerini, sektör temsilcilerine ve yatırımcılara tanıtım süreçlerinde destek olmak, sinerji ortamı yaratmak ve üniversite ile yatırımcıların tek bir noktada buluşmasını sağlamak amacıyla, Ege Üniversitesi EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi, İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi, Sabancı Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, ve Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle, Sakarya Üniversitesi ADAPTTO, İYTÜ Atmosfer TTO, Koç Üniversitesi TTO, İstanbul Şehir Üniversitesi TTO, Trakya Üniversitesi TTO, Zirve Üniversitesi TTO, Pamukkale Üniversitesi TTO, ODTÜ Teknokent-TTO, Gazi Üniversitesi TTO, Erciyes Üniversitesi TTO ve İstanbul Üniversitesi TTO`nun katılımıyla ‘Üniversitelerin Patentleri Sanayi ile Buluşuyor’ konulu bir fuar düzenleniyor.
Tüm buluşlara http://www.usimppatentfuari.org.tr/bulus.aspx linkinden ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Korunma Statüsü

Fikri Sınai Mülkiyet Haklarıyla Korunmakta

Transfer Stratejisi

Teknolojiyi Daha da Geliştirmek Üzere Hem Sermaye Hem de Ar-Ge / İmalat Ortağı Bulmak

Teknoloji Sahibi/Sahipleri

ÜSİMP PATENT FUARI'nda buluş sahipleri B-2-B görüşmeler yapılabilmektedir.

Teknoloji Transfer Yetkilisi

Trakya Teknoloji Transfer Ofisi

Bulunduğu Lokasyon

Askeri Müze, Valikonagi Caddesi, Harbiye, Edirne, 34298, Türkiye
Yayınladığı Diğer Teknolojiler
Başa Dön