IoT İÇİN WEB TABANLI ARAYÜZ VE İŞLETİM SİSTEMİ: AKILLI NESNE OTOMASYONU İÇİN BAĞLANTI NOKTASI

Yayın Tarihi: 7 Aralık 2015
Yayın Sahibi:Teknoloji Özeti

DoxOS nesnelerin daha kolay kontrolü için cihazlar arası bir ağ sunuyor. Bu iletişimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için bir protokol öneriyor. Basit ara yüzü ve yüksek oranda programlanabilir altyapısıyla ev ve endüstriyel anlamda otomasyon sistemlerinin gelişmesini ve internet bazlı projelerin daha kolay gerçeğe dönüşmesini sağlıyor.

Teknoloji Detayı

1. DoxOS Tarihi
DoxOS’un açılımı tam olarak “Docking Operating System”dir. Türkçesi “Kenetleyen İşletim Sistemi” dir. DoxOS projesinde amaç internete cihazları “kenetlemek” olduğu için bu isim kullanılmıştır. Sosyal paylaşım sitesi ve ev otomasyon sitesi olarak oluşturulan iki ayrı projenin birleşmesi ve geliştirilmesiyle oluşturulmuştur.

2.Genel Bilgiler
DoxOS ile amaç nesnelerin internete bağlanmasını kolaylaştırmaktır. Bu sistem birbirine internet yoluyla (ana ünite) erişebilen nesnelerden oluşur. IoT pazarı şu an için katrilyonlar ile ifade edilmekte ve pazar büyüklüğünün tablet ve cep telefonlar pazarlarının toplamından bile büyük olacağı tahmin edilmektedir.

3.Teknik Bilgiler
Projede farklı birçok geliştirme tabanını kullandığımız ara yüze entegre ederek olabildiğince farklı platformu sisteme orta etmeyi temel teknik prensip olarak belirlenmiştir. Örneğin sistemimizi bir ethernet kartı üreticisinin ürününe bağımlı kılmak yerine diğerlerini de kapsayacak şekilde geliştiriliyor. (Zaten temel amaç birbirinden bağımsız nesnelerin arasındaki çevirmenlik işini yürütebilmek. ) Bunu yaparken geliştiricilerin en son kullandıkları elektronik geliştirme kitlerini hedef başlangıç noktası olarak alınmıştır.

3.1 Teknik Personel ve Firmalar için DoxOS
Dox sistemi ev otomasyonu veya endüstriyel bir otomasyon sisteminin ara yüz ve kontrol tasarlanmasında kullanılabilir. DoxOS içerdiği yazılımsal sistem ve ara yüz tasarım araçlarıyla otomasyon alanında çalışan teknik personelin yardımcısıdır.

3.2 Sıradan Kullanıcılar için DoxOS
Sistem sıradan kullanıcıların daha kolay bir şekilde evde kendi evleri için küçük otomasyon senaryoları oluşturmalarını sağlıyor. Ya da bununla da uğraşmak istemeyenler sistem üzerinden cihazları için en uygun otomasyon senaryolarını kullanabilir.

Farklı kontrol şekilleri sistem içerisinde kullanıcının kullanımına sunulmuştur. Örneğin; elle (internet üzerinden) kontrol, takvime (saat/tarih) kontrol, şartlara bağlı kontrol vs. Kullanıcı kolay bir ara yüz üzerinden iki cihazı, iki olayı veya zincirleme birkaç cihazı birbirine bağlayabilir. Bu genel bir şart da olabilir. Örneğin "evden çıkınca (gps), tüm cihazlar stand-by konumunu alsın.

3.3 DoxOS Standart Kodlama
DoxOS sistemi kendi içerisinde sinyalizasyon için tüm cihazları kapsayacak şekilde bir kodlama yapısına sahiptir. Sistemde cihazların birbirini bulması için kullanılan bu yeni protokol üzerine çalışmalar devam etmektedir ve yeni cihazlar eklendikçe geliştirilecektir.

4. Sistemin Özellikleri
-Ucuz ev otomasyonu devri: DoxOS sistemine uyumlu cihazlar arttıkça evde birbirine bağlı ve internetten kontrol edilebilir sistemler oluşacak.
-Kablosuz veri iletimi. Cihazlar arası iletişim kablosuz olacak.
-Programlar: Senaryolar değil, programlar kullanılacak. Saatlere ve cihazların durumuna göre şartlar oluşturabilirsiniz.
-Sosyal iletişim sitesi: Sistem aynı zamanda bir sosyal paylaşım sitesi dnasına sahip.
-Paylaşılabilir programlar: Geliştiriciler ve hatta kullanıcılar kendi ürettikleri çözümleri sistem içerisindeki bir pazar üzerinden paylaşarak sistemin gelişimine katkıda bulunabilirler.

5. İleri Teknolojiler ve Yan Projeler
Temel olarak IoT için ara yüz ve kontrol editörü oluşturma dışında sistemin uygulama noktasındaki noksanlıklarının giderilmesi için farklı yan teknolojiler için de çalışmalar devam etmektedir. Örneğin; yolunu bulan sinyaller, acil mod, izole ortam, çevreler, yazılımsal sigorta sistemi, erişilebilirlik sorunları, yeşil index, IoT surveillance vs.

Uygulama Alanı

Enerji, çevre, fabrikalar, ev, beyaz eşya, elektriklik ev aletleri, termostatlar, gaz vs. dedektörler, sensörler, aydınlatma, güvenlik sistemleri, çeşitli ölçüm istasyonları alanlarında uygulanabilir.

Karşılaştırmalı Üstünlükleri

Kolay arayüz, kolay kullanım, kısa sürede yüksek oranda özelleştirilebilir sistemler.

Korunma Statüsü

Major Ticari Sır Olarak Korunmakta

Transfer Stratejisi

Teknolojiyi Daha da Geliştirmek Üzere Bir Sermaye Ortağı Bulmak

Teknoloji Sahibi/Sahipleri

Birol İlker ARSLAN Necati UYSAL Nurullah AÇIKGÖZ

Teknoloji Transfer Yetkilisi

Birol İlker ARSLAN

Proje Ekibi

Birol İlker ARSLAN Necati UYSAL Nurullah AÇIKGÖZ

Bulunduğu Lokasyon

Başiskele, Kocaeli, 41090, Türkiye
Yayınladığı Diğer Teknolojiler
Başa Dön