ANTICRASHGADGET - DİREKSİYONA ENTEGRE PANİK FREN ASİSTANI

Yayın Tarihi: 25 Kasım 2015
Yayın Sahibi:
Teknoloji Kategorisi:Teknoloji Özeti

ACG panik frenleme yapılırken direksiyonu sıkarak frenleme yapılmasını sağlayan bir prototiptir. Yaptığımız testlere ve ölçümlere göre, direksiyonu sıkmak, fren pedalına basmaya göre tepki süresi daha düşük olan bir frenleme sağlamaktadır; amacı durma mesafesini kısaltarak olabilecek hasarları minimize etmek ve sürüş güvenliğini arttırmaktır. Proje kapsamında, sensör tasarımı, veri toplama ve işleme süreçlerinin iyileştirilmesi ve Ar-Ge çalışmaları yapılacaktır. Projenin ilk hedefleri 50 km/h hızı için durma mesafesini 26,8 metreden 20,18 metreye düşürmektir.(gaz ve fren pedalı arasındaki 5 cm olan mesafenin direksiyon içine gömülmesiyle ACG en kısa mesafeyle verimli çalışacaktır.) Proje sonunda elde edilen verilerin, sistemi kullanan araç sürücülerinin verilerini kullanarak direksiyon, araç ve frenleme sistemi tasarımında kullanılmasını sağlamaktır. Projenin ekonomik faydası, çarpışmaya bağlı zararı karşılama masraflarının(sigorta, kasko) düşürülmesidir.

Teknoloji Detayı

ACG sistemi temelinde insanların korku anında kontrol dışı olan reflekslerine dayanmaktadır. Bu sırada gösterdiği kasılma hareketi sonucunda normal tutma esnasındaki basınçtan farklı olarak direksiyona uygulayacağı kuvvet sayesinde panik frenleme süresini yaklaşık olarak 0,75 sn' den 0,25 sn gibi oldukça kısa bir tepki süresine düşürmektedir. Bu düşürmeyi yaparken aynı zamanda sürücünün, yolcuların ve yayaların da güvenliğini sağlaması açısından sadece 60 km/h altındaki hızlarda aktif olarak çalışmaya programlanacaktır. ACG sisteminin direksiyonun içerisine yaylı bir mekanizma olarak konsolide edilmesi öngörülmektedir. Aynı zamanda sadece mekanik aksamdan oluşmayacak bu mekanizma içerisinde gerekli basıncı algılayacak basınç sensörlerini barındıracaktır ve bu sayede normal tutma sırasında uygulanan kuvvetle kasılma esnasındaki kuvvet oranını birbirinden ayırabilecek şekilde tasarlanacaktır.
ACG sistemi asla tek bir fren mekanizması değildir; ayak pedalına destek olarak frenleme intikal süresini düşürmeyi amaçlayan bir mekanizmadır.

Uygulama Alanı

Otomotiv Teknolojileri

Karşılaştırmalı Üstünlükleri

1-ACG veri toplayan ve sürücüyü öğrenen bir sistem olduğu için, otomatik araç tanıma ve hız sabitleme sistemlerindeki gibi açıklara yol açmamakta, böyle bir durumda ise kendini geliştiren bir sistem olarak diğer açıklara son vermektedir. 2-Engelli araçlarındaki gibi direksiyonun altında ama haricinde bulunan bir mekanizma değil direksiyon içine gömülü bir sistem tasarlanmıştır. 3- Otomatik frenleme asistanının verimsiz çalıştığı hava koşullarında manuel bir sistem olarak bile ACG daha verimlidir.

Korunma Statüsü

Fikri Sınai Mülkiyet Haklarıyla Korunmakta

Transfer Stratejisi

Teknolojiyi Daha da Geliştirmek Üzere Hem Sermaye Hem de Ar-Ge / İmalat Ortağı Bulmak

Teknoloji Sahibi/Sahipleri

Aytaç KARADUMAN

Teknoloji Transfer Yetkilisi

Aytaç KARADUMAN

Proje Ekibi

Aytaç KARADUMAN, Mesut YILMAZ

Bulunduğu Lokasyon

Hacımimi Mahallesi Karabaş Deresi Sokak No: 34-36 Tophane Beyoğlu, istanbul, 34425, Türkiye
Yayınladığı Diğer Teknolojiler
Başa Dön