ISI KAZANIMLI SERVİS TAŞIMA KABI

Yayın Tarihi: 25 Kasım 2015
Yayın Sahibi:Teknoloji Özeti

Fast food firmalarının evlere yaptığı servis sırasında karşılaştıkları önemli bir problem gerek hava şartları gerekse yol, trafik gibi etkenlerden dolayı taşınan gıda maddelerinin ısısını kaybetmesidir. Bu prototip ile gıda taşımacılığı alanında yaşanan bu probleme çözüm sunulmaktadır.

Teknoloji Detayı

YAŞANAN PROBLEMLER
Günümüz koşullarında hizmet sektöründe rekabetçilik önem kazanmaktadır ve firmalar bu yarışta önceliği kapabilmek için kıyasıya yarışmaktadır. Bu projedeki gıda ürünlerinin istenilen sıcaklıkta tutularak hem sağlık açısından hem de müşteri memnuniyeti açısından memnuniyet sağlanmış olacaktır. Sağlık açısından önemli bir proje olmasının yanı sıra yenilenebilir enerji kaynağı yönüyle de teknolojik açıdan bir önem arz etmektedir.
İnsanların en büyük sıkıntıları dışarıdan sipariş ettikleri gıdalarının ısısını kaybetmesidir ve ayrıca dünyada bilinmesine rağmen Türkiye de herhangi bir önemi olmayan gıda transferi esnasında en önemli konularından biriside mikroorganizmaların oluşmasını engellemek için sıcak tüketilen gıda maddelerinin transferi esnasında 60 C derecede tutulması gerekliliğidir. Projemiz bu problemlere çözümü için herhangi bir ek maliyet oluşmadan, motorlu araçların atık egzoz gazlarını (yaklaşık olarak 300 ila 400 C derecede ) değerlendirmesi ile sağlamaktadır. Bu sayede ise öncelikle insan sağlığını korumanın yanı sıra ayrıca sıcak tüketilen gıdaların soğuk tüketilmesi memnuniyetsizliğini ortandan kaldırmış olacaktır. Projemizin bir diğer amacı ise fast food firmalarında sipariş yetiştirebilmek adına fazla olan motorlu kurye sayılarını servis yoğunluklarına rağmen düşürmektir.

GELİŞTİRİLEN ÇÖZÜM
Gıda servisi için kullanılan motosikletlerin taşıma kapları olarak tasarlanan çözüm sayesinde fast food firmalarının evlere yaptığı servis esnasında sunduğu gıdaların sıcaklığını koruması sağlanmakta, mikroorganizma oluşumunu engellemekte ve müşteri memnuniyetini arttırmaktadır.
► Servis motorlarında bulunan taşıma kabının içerisine koyulacak olan kompozit malzeme ve bağlantı için egzoz çıkışından flex (esnek) bir boru yardımı ile sistem kurulacaktır.
► Taşıma kabına yerleştirilen termometre yardımı ile kabın belirlenen sıcaklıkta sabit tutulmasını otomatik olarak sağlanmaktadır. Bu sebeple sistemde Selenoid valf kullanılacaktır.
► Bu selenoid valf bize egzoz gazını istenilen yöne otomatik olarak iletebilme imkanı sunacaktır. Selenoid valf termometreden aldığı komut ile termometrenin istenilen sıcaklığa ayarlanması ve egzoz çıkışındaki gazı otomatik olarak sisteme verilmesine yardımcı olacaktır.
► Sıcaklık istenilen değere ulaştığında ise sisteme giden gazı keserek dışarıya atılmasını gerçekleştirecektir. Sızdırmazlık sağlanarak egzoz çıkışından alınan sıcak gazı (yaklaşık olarak 300 ila 400 C derecede) servis kutusunun içine yerleştirilen kompozit malzeme yardımı ile bu malzemenin içinde gazın dolaşımı gerçekleştirilecektir.
► Taşıma kabına giren sıcak gaz kompozit malzemeyi ısıtarak aynı kalorifer peteği mantığıyla servis kutusunun sıcak kalmasını sağlayacaktır.
► Ayrıca araç buzdolabında kullanılan 12V ile çalışacak araç dolabı sitemini bu kabımızın ayrı bir kısmına monte ederek soğuk servis edilen gıdalarında taşınmasında sıcaklığının korunması sağlanmış olunacaktır.

Uygulama Alanı

Öncelikle hedefimiz fast food firmaları ve online yemek siparişini bir merkezde toplayan platformlardır.

Karşılaştırmalı Üstünlükleri

Araştırmalarımız daha önce gıdaların servisi esnasında egzoz gazının ısısı kullanılarak ısı korunumu ile ilgili bir projenin olmadığını göstermiştir. Piyasada mevcut servis taşıma kapları herhangi bir ısıtma sistemi içermezler sadece kutu içerisindeki ısının muhafaza edilmesini sağlayabilirler bu yüzden belirli bir süre içinde yiyeceklerin teslim edilmesi gerekir. bu da hem servis menzilini kısaltıp operasyon maliyetini yükseltir hem de zaman kısıtlamasından dolayı kurye üzerinde hızlı teslimat baskısı kurarak kaza yapmasına sebep olabilir. Günümüzde motorlu kuryelerin aceleden dolayı yaptığı pek çok kazaya şahit oluyoruz. Projemizdeki servis taşıma kaplarının dahili bir ısıtma sistemine sahip olması, hem servis menzilinin artmasını sağlayacak hem de zaman kısıtlamasından dolayı oluşan kazaların önüne geçmesi düşünülmektedir ayrıca gıdaların sıcaklıklarının korunması hatta arttırılmasından dolayı motorlu kurye sayısında belli bir oranda düşüş beklenmektedir. Isı kazanmasının bir diğer önemi ise sürekli dile getirdiğimiz gıda transferlerinde 65 C derece mikro organizma oluşumunun minimize edilmesidir. Bunların yanı en önemli üstünlüğü ise atık ve değersiz bulunan egzoz gazının geri dönüşümü ile sağlanan tasarrufun yanı sıra müşteri memnuniyeti de kazanılmasıdır.

Korunma Statüsü

Fikri Sınai Mülkiyet Haklarıyla Korunmakta

Transfer Stratejisi

Teknolojinin Satışını Gerçekleştirmek

Teknoloji Sahibi/Sahipleri

Yalçın CAN

Teknoloji Transfer Yetkilisi

Yalçın CAN

Proje Ekibi

Yalçın CAN

Bulunduğu Lokasyon

Eyüp, istanbul, 34140, Türkiye
Yayınladığı Diğer Teknolojiler
Başa Dön