Yerli Tasarım ve Üretim Mukavemet Tayin Cihazı

Yerli Tasarım ve Üretim Mukavemet Tayin Cihazı
Yayın Tarihi: 23 Aralık 2015
Yayın Sahibi:Teknoloji Özeti

Proje konusu 10 ton kapasiteli elektromekanik bir mukavemet tayin cihazının yerli tasarımı ve üretimi üzerinedir. Cihazın tasarımı, analizleri, parça üretimleri ve montajı, çalışma ekibi tarafından Türk mühendisliğiyle gerçekleştirilmiştir.

Teknoloji Detayı

Pazarlama açısından ölçeklenebilir bir üründür. Sistem için üretimin artmasıyla birlikte birim maliyetler düşmektedir.
Maliyet ağırlıklı olmaktan çok, değer ağırlıklı bir üründür. Üst düzey değer önerileri olan ve değer yaratma odaklı bir üründür.
Sistemde kullanılan tüm ürünler en üst düzey kalite standardında üretiliş veya seçilmiştir.
Sistem için yerli ara yüz ve işletme yazılımı yerli olarak gerçekleştirilmiştir.
Dokunmatik ekranlı tablet üzerinden testler kontrol edilerek, veriler kolaylıkla alınıp paylaşılabilmektedir.
Sahip olduğu termal kamera sayesinde çekme testi sürecindeki ısıl değişim süreçlerini hem izleyip hem de saniye saniye kaydedebilmekteyiz.
Deney prosedürlerinin yürütülmesi, deney süresince kuvvet ve yer değiştirme büyüklüklerinin ölçülmesi, monitöre aktarılması ve deney sonunda toplanan bütün verilerin raporlanması, Nesnel programlama dili olan Visual Basic .Net’ de oluşturulmuştur.
Oluşturulan GUI ile kullanıcıya zengin bir görsellik sunulmasının yanında kullanıcıdan gelen istekler doğrultusunda mevcut deney prosedürleri üzerinde değişiklikler yapılabilir veya programa yeni deney prosedürleri eklenebilir olması esneklik açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır
Hareket kontrolü için özel koordinatör (Motion-PLC) kullanılmıştır. Editör yazılımı sayesinde uygulanacak çekme basma hareketin hızı ve limit kuvvet kontrolü kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca yorma testi için gerekli olan sinüzoidal karakterli olarak hız veya kuvvet kontrolü yapılabilmektedir. Ayrıca yazılımda hareketin kontrolünü matematiksel fonksiyonu olarak ta girilebilmektedir.
Yazılımda test ayar sayfası ile yapılacak testi oluşturan malzemenin bilgileri girilebildiği gibi, test tipi ve hareket tipinin matematiksel fonksiyonu da girilebilmektedir. Yazılımda ayrıca bilgisayarın ethernet ayarları, yük hücresi amplikatörünün parametreleri, servo motor sürücünün ve termal kameranın iletişim parametrelerinin güncellendiği ayar sayfası bulunmaktadır.

Uygulama Alanı

Malzeme Laboratuarları için mukavemet tayini.

Karşılaştırmalı Üstünlükleri

Müşteriye sağladığımız değerler: Yenilik, Performans, Yüksek hassasiyet, Kişiselleştirilebilirlik, Tasarım Müşterinin hangi sorununu çözmeye yardımcı oluyoruz: Kullanım kolaylığı, Ulaşılabilirlik, Maliyet azaltımı Hangi müşteri ihtiyaçlarını karşılıyoruz: Yüksek performans ile düşük fiyat, Isıl analiz, Az yer kaplama, Hareketli olması

Korunma Statüsü

De facto Stratejiyle Korunmakta

Transfer Stratejisi

Teknolojiyi Daha da Geliştirmek Üzere Hem Sermaye Hem de Ar-Ge / İmalat Ortağı Bulmak

Teknoloji Sahibi/Sahipleri

Can COŞKUN, Soner TOKÇALAR

Teknoloji Transfer Yetkilisi

Can COŞKUN

Proje Ekibi

Can COŞKUN, Soner TOKÇALAR, Zuhal OKTAY

Bulunduğu Lokasyon

Fener Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Rize, 53100, Türkiye
Yayınladığı Diğer Teknolojiler
Başa Dön